Loukîz eto : Li, .

Flag of Wallonia.svg Walon (Rifondou)Modifier

Dobès rfondowes
li   el

EtimolodjeyeModifier

Tayon-bodje latén « ille » (ci-ci).

PrononçaedjeModifier

ÅrtikeModifier

singulî pluriyal
omrin li / el / l’ les / ls
femrin li / el / l’ les / ls

li omrin et femrin

  1. definixhant årtike, metou divant on sustantif omrin ou femrin, ki cmince pa ene cossoune, al tiesse del fråze, dirî ene cossoune (dierin son do mot di dvant) ou ôtrumint, nén spotchî po ene ou l’ ôte råjhon.
    • Li vatche va a gayet.
    • Li torea est dins l’ paxhi.
    • El vatche amoenne ès vea; ohé ohé å long do ri, li vatche amoenne ès vea. — tchanson d’ efant (fråze rifondowe).
    • El vea assaetche li tchén ; ohé ohé å long do ri, li vea assaetche li tchén. — tchanson d’ efant (fråze rifondowe).

Mots d’ aplacaedjeModifier

OrtografeyesModifier

(po li & el)

Après 1900, foû rfondou (Feller, Feller ricandjî, nén Feller) :

RatournaedjesModifier

definixhant årtike
  •   Arabe : al- (divant letes « lunrinnes »), ach-… (divant letes "solrinnes") =ال (ar)
  •    Arabe marokin : el-, l- (divant letes « lunrinnes »), ech-, ch-… (divant letes « solrinnes ») =ل ,ال
  •   Almand : der (de) omrin =, die (de) femrin das (de) neute (tertos nominatifs)
  •   Inglès : the (en)
  •   Espagnol : el (es) omrin, la (es) femrin
  •   Francès : le (fr) omrin, la (fr) femrin
  •   Gåmès : lu omrin, la femrin
  •   Neyerlandès : de (nl) omrin'femrin, het (nl) neute
  •   Picård : ech (pcd)

Prono d’ djin coplemintModifier

Alofômes
divant l’ viebe li / el
dirî l’ viebe lu
sipotchaedje
(padvant ou padrî)
l’

li

  1. (omrin et femrin ) prono del troejhinme djin do singulî, omrin u femrin, droet coplemint metou divant on viebe ki cmince pa ene cossoune eyet : (1) dirî ene cossoune (dierin son do mot di dvant); (2) al tiesse del fråze; (3) après ene ahote dins l’ fråze; (4) ôtrumint, nén spotchî po ene ou l’ ôte råjhon.
    1. Egzimpes inte deus cossounes (omrin, pu femrin).
      • Li comere li rwaita droldimint cwand i dmanda po lodjî.
      • L’ ome li loukive d’ on drole d’ air, cisse båshele la.
    2. Egzimpes al tiesse del fråze (omrin, pu femrin).
      • Li vou dj’ riprezinter å raploû, vosse pordjet ?
      • Li vloz vs rabressî, vos eto, mi mayon ?
    3. Egzimpes après ene ahote do djhaedje del fråze (omrin, pu femrin).
      • Djanine, cwand ele s’ a stî prezinter, li patron del måjhon Reno li vleut egadjî seyance tinante.
      • Mitchî, cwand il amoussa e l’ otel, li båshele k’ esteut la li ricnoxha tot d’ shûte.
  2. (neute) dins les ratourneures : li schaper bele, li trossî, li steper, li lever, l’ ascoxhî, l’ aveur schayete

Mots d’ aplacaedjeModifier

Mots vijhénsModifier

Pronos d’ djins walons
Nombe Djin Djinre Sudjet Muroetrece Acuzatif (droet coplemint) Datif (coplemint nén direk) Locatif Djenitif (pårtixhrê) Tonike (tot seu ou dirî dvancete)
Singulî Prumire djin dji, dj’
dju (padrî)
mi, m’, èm mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi
Deujhinme djin vos, vs
ti, t’, èt
tu, -ss (padrî)
vos, vs
ti, t’, èt
vos, vis, vs ; ti, t’, èt twè, ti, ti-minme, t’-minme, tizôte, etzôte
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’, ès li, l’, el lyi î è
endè, end, ndè, nd
lu
Feminine ele, elle li, l’, el leye
Neute on lu
Pluriyal Prumire djin nos, ns ; dji, dj’ nos, ns nos, nozôtes
Deujhinme djin vos, vs vos, vs vos, vs vos, vis, vs vos, vozôtes, tizôtes, etzôtes
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’ les, ls ; lzès, lzè, elzès lezî, elzî, lzî î è
endè, end, ndè, nd
zels, yeusses
Feminine ele, elle zeles


RatournaedjesModifier

prono droet coplemint del troejhinme djin

Pwaire minimomModifier

AnagrameModifier

Flag of Wallonia.svgJules Feller (drapea Wiccionaire).jpg Walon (sistinme Feller)Modifier

Prono d’ djin 1Modifier

li omrin

  1. lu (prono tonike 3inme djin singulî).
    • C'èst nin pour li.
      C’ est nén por lu.

Sipårdaedje do motModifier

w. do Mitan, w. do Levant, Basse Årdene, miersipepieuzmint e l’ notule ALW 2.27.

Prono d’ djin 2Modifier

li omrin et femrin

  1. lyi (prono d’ el 2inme djin do singulî, fôme camaerådrece, coplemint nén direk).
    • I li done do fë à r’twade.
      I lyi dene do fi a rtoide.

Sipårdaedje do motModifier

Roman Payis, Hôte Årdene (Li Gléjhe) …, miersipepieuzmint e l’ notule ALW 2.37.

AnagrameModifier