Flag of Wallonia.svg Walon (Rifondou)Candjî

Plinne cogne ordinaire Sipotcheye cogne Cogne al divanceye voyale
lezî lzî elzî


PrononçaedjeCandjî

Prono d’ djin coplemintCandjî

elzî omrin et femrin

  1. «lezî» a l' atake ou après ene cossoune.
    • Nozôtes, nos alans sayî d' elzî fote ene boune dispoûslêye e les atacant so leu drî Henry Matterne (fråze rifondowe).
  2. i (ki tchait) + a zels, a l' atake.
    • Elzî a dit mwints côps di n' pus aler cawyî avår la :: Oyi, elzî a dit dipus d' on côp.
  3. i (ki tchait) + li + a zel(e)s, a l' atake.
    • I lzî a dit mwints côps di n' pus aler cawyî avår la :: Oyi, elzî a dit dipus d' on côp.

Piceures di croejheteCandjî

Avou l' djeu des spotchaedjes dins l' mot di dvant, on pout åjheymint aveur les troes cognes (lezî, lzî, elzî) minme dins l' minme cotoû motrece.

dj' elzî aveu bén dit; dji lezî di, come ça…; dji lzî åreu bén fot

Mots vijhénsCandjî

Pronos d’ djins walons
Nombe Djin Djinre Sudjet Muroetrece Acuzatif (droet coplemint) Datif (coplemint nén direk) Locatif Djenitif (pårtixhrê) Tonike (tot seu ou dirî dvancete)
Singulî Prumire djin dji, dj’
dju (padrî)
mi, m’, èm mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi
Deujhinme djin vos, vs
ti, t’, èt
tu, -ss (padrî)
vos, vs
ti, t’, èt
vos, vis, vs ; ti, t’, èt twè, ti, ti-minme, t’-minme, tizôte, etzôte
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’, ès li, l’, el lyi î è
endè, end, ndè, nd
lu
Feminine ele, elle li, l’, el leye
Neute on lu
Pluriyal Prumire djin nos, ns ; dji, dj’ nos, ns nos, nozôtes
Deujhinme djin vos, vs vos, vs vos, vs vos, vis, vs vos, vozôtes, tizôtes, etzôtes
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’ les, ls ; lzès, lzè, elzès lezî, elzî, lzî î è
endè, end, ndè, nd
zels, yeusses
Feminine ele, elle zeles


OrtografeyesCandjî

(lezî, elzî, lzî)

Après 1900, foû rfondou (Feller, Feller ricandjî, nén Feller) :
Ôtès ortografeyes (avou des sourdants nén rkinoxhous) :

RatournaedjesCandjî

i + a zel(e)s
  •   Inglès : he … them
  •   Francès : il leur
i + li + a zel(e)s
  •   Inglès : he … it to them
  •   Francès : il le leur

AnagrameCandjî