Flag of Wallonia.svg Walon (Rifondou)Modifier

Dobès rfondowes
lzès   lzè

EtimolodjeyeModifier

Ribetchfessaedje do «S» di «les#»

PrononçaedjeModifier

Prono d’ djin coplemintModifier

Alofômes
les ls lzès / lzè / elzès els

lzès omrin et femrin

  1. prono del troejhinme djin do pluriyal, droet coplemint, dirî voyale.
    • Way ! t' el vas dire, ki dmwin n årè des ôtès pådjes
      Des longuès pådjes,
      Et k' t' årès må t' pougn a lzès scrire Léon Warnant (fråze rifondowe).
    • — Dj’ avans bråmint des fotos d’ ivier, mins dji n’ sai nén si ça pout ratinde.
      — Avoyîz lzès todi londi. Dji serè å rlijhaedje so papî.

Mots vijhénsModifier

Pronos d’ djins walons
Nombe Djin Djinre Sudjet Muroetrece Acuzatif (droet coplemint) Datif (coplemint nén direk) Locatif Djenitif (pårtixhrê) Tonike (tot seu ou dirî dvancete)
Singulî Prumire djin dji, dj’
dju (padrî)
mi, m’, èm mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi
Deujhinme djin vos, vs
ti, t’, èt
tu, -ss (padrî)
vos, vs
ti, t’, èt
vos, vis, vs ; ti, t’, èt twè, ti, ti-minme, t’-minme, tizôte, etzôte
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’, ès li, l’, el lyi î è
endè, end, ndè, nd
lu
Feminine ele, elle li, l’, el leye
Neute on lu
Pluriyal Prumire djin nos, ns ; dji, dj’ nos, ns nos, nozôtes
Deujhinme djin vos, vs vos, vs vos, vs vos, vis, vs vos, vozôtes, tizôtes, etzôtes
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’ les, ls ; lzès, lzè, elzès lezî, elzî, lzî î è
endè, end, ndè, nd
zels, yeusses
Feminine ele, elle zeles


OrtografeyesModifier

Après 1900, foû rfondou (Feller, Feller ricandjî, nén Feller) :
Li mot n’ est nén dins : R13

RatournaedjesModifier

lzès