Flag of Wallonia.svg Walon (Rifondou)Modifier

Alofômes
Plinne cogne Spotcheye cogne
dji dj’

PrononçaedjeModifier

Prono d’ djin sudjetModifier

Alofômes
divant l’ viebe dji
dirî l’ viebe dju
sipotchaedje
(padvant ou padrî)
dj'

dj’ (nén candjåve)

  1. divant l' viebe pol prumire djin do singulî.
    • Dj' a fwin.
    • I fåt ki dj’ boute dimwin.
  2. divant l' viebe pol prumire djin do pluriyal.
    • Dj' avans soe.
    • Sabaye çou ki dj’ polans fé por vos ?
  3. dirî l' viebe pol prumire djin do singulî.
    • Ki n' a dj’ schouté m' mame, et n' si nén mete li coide å cô.
    • Èn veyoz nén, lzî deri dj', k' i n' a k' ås omes ki ça stitche? (dit-st i li scrijheu a des andjes ki s' kihagntént åtoû d' l' atuze do «bouneur». Albert Maquet (fråze rifondowe).
  4. dirî l' viebe pol prumire djin do pluriyal.
    • Serans dj’ ritche assez po ratchter l' boket Matî ?
    • Li ci k' eva est dins s' toirt N' esténs dj’ nén ladsu d' acoird ? Lucyin Mahin.

RatourneuresModifier

  1. di dj' u : di dj' mi : fråzlete dins on racontaedje, metant e valeur li ci ki cåze, et k' a dit çoula. Pout divni on spot d' djin, dizo cogne «Ditch».
    • Ci n' est nén rén — di dj', mi — d' awè ene haeyåve mame insi !

SinonimeyeModifier

  • (prumire djin do pluriyal) ns

Mots vijhénsModifier

Pronos d’ djins walons
Nombe Djin Djinre Sudjet Muroetrece Acuzatif (droet coplemint) Datif (coplemint nén direk) Locatif Djenitif (pårtixhrê) Tonike (tot seu ou dirî dvancete)
Singulî Prumire djin dji, dj’
dju (padrî)
mi, m’, èm mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi, m’, èm (divant l’ viebe)
mu, m’ (dirî l’ viebe)
mi
Deujhinme djin vos, vs
ti, t’, èt
tu, -ss (padrî)
vos, vs
ti, t’, èt
vos, vis, vs ; ti, t’, èt twè, ti, ti-minme, t’-minme, tizôte, etzôte
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’, ès li, l’, el lyi î è
endè, end, ndè, nd
lu
Feminine ele, elle li, l’, el leye
Neute on lu
Pluriyal Prumire djin nos, ns ; dji, dj’ nos, ns nos, nozôtes
Deujhinme djin vos, vs vos, vs vos, vs vos, vis, vs vos, vozôtes, tizôtes, etzôtes
Troejhinme djin Omrin i, il si, s’ les, ls ; lzès, lzè, elzès lezî, elzî, lzî î è
endè, end, ndè, nd
zels, yeusses
Feminine ele, elle zeles


RatournaedjesModifier

 Loukîz a : dji